ecodev.ir ecodev.ir ecodev.ir ecodev.ir

کاهش زمان توقف نمادها عامل ورود پول جدید به بازار سرمایه


مدیر عامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با اشاره به اینکه کاهش زمان توقف نمادها به حداکثر ۹۰ دقیقه برای بازار سرمایه خبر بسیار خوبی است، افزود: با اجرای این قانون از این به بعد سهامداران نگران قفل شدن سرمایه های خود نیستند و به این ترتیب نقدینگی های جدیدی نیز وارد بازار خواهد شد.

 

کاهش زمان توقف نمادها باعث می شود بازار سرمایه از یک ریسک مهم که در چند سال اخیر سرمایه گذاران را بسیار نگران کرده بود، رهایی یابند؛ به این ترتیب که ریسک عدم نقدشوندگی در بازار کاهش می یاید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایلنا، مصطفی صفاری ، مدیر عامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان در خصوص تجدید نظر در قانون توقف و بازگشایی نمادها و کوتاه شدن زمان توقف های نماد گفت: یکی از ریسک های مهم بازار در چند سال اخیر ریسک عدم نقدشوندگی بازار بوده است.

وی با اشاره به توقف های طولانی مدت نمادها به دلیل عدم شفافیت ناشران گفت: در حال حاضر بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان از دارایی های مردم در نمادهای متوقف قفل شده است و اگر بخواهیم سهام شناور حجم را در نظر بگیریم حدود ۴هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از سهام سهامداران متوقف و غیر قابل دسترسی است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه ریسک عدم نقدشوندگی در بازار از زمان توقف نمادهای پالایشگاهی آغاز شد و به بانک ها رسید، اظهار داشت: در حال حاضر سهم هایی در بازار وجود دارد که بیش از یک سال از زمان توقف نماد آن می گذرد.

وی با تاکید بر اینکه توقف های طولانی مدت نماد باعث فراری شدن سرمایه ها می شود، گفت: وقتی نماد بسته است و امکان خرید و فروش وجود ندارد، ریسک عدم نقدشوندگی در بازار ایجاد می شود.

به گفته وی با کاهش نقدشوندگی سرمایه گذار به راحتی نمی تواند به دارایی اش دسترسی داشته باشد و به دلیل نگرانی از این ریسک و احتمال اینکه اگر سهامی بخرد و نماد متوقف شود، سرمایه اش قفل می شود ترجیح می دهد وارد بازار سرمایه نشود.

وی با اشاره به تجدید نظر در قانون توقف و بازگشایی نمادها،گفت: با اجرای این قانون بازار سرمایه دیگر شاهد توقف های طولانی مدت نماد نخواهد بود و این اتفاق بسیار مثبتی است.

این فعال بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حال حاضر نمادهایی با زمان توقف طولانی در بازار وجود دارند که سهامداران خود را نسبت به سرمایه گذاری بی انگیزه کرده است، گفت:  به محض بازگشایی این نمادها احتمالا شاهد موجی از فروش خواهیم بود چراکه پس از ماه ها یا حتی یک سال از توقف یک نماد، صاحب دارایی ترجیح می دهد آن را نقد کند اما نباید نگران این واکنش کوتاه مدت بود.

مدیر عامل شرکت سبدگردان سرمایه ایرانیان با اشاره به اینکه کاهش زمان توقف نمادها به حداکثر 90 دقیقه برای بازار سرمایه خبر بسیار خوبی است، افزود: با اجرای این قانون از این به بعد سهامداران نگران قفل شدن سرمایه های خود نیستند و به این ترتیب اجرای این قانون در بلند مدت باعث افزایش نقدشوندگی و اطمینان به بازار سرمایه می شود و می تواند سرمایه های جدید وارد بازار کند.

 

Source link

قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com