تاریخ انتشار : چهارشنبه 31 خرداد 1402 - 12:38
کد خبر : 10617

وام‌ها باید در مسیر شکوفایی اقتصادی به کار گرفته شوند

وام‌ها باید در مسیر شکوفایی اقتصادی به کار گرفته شوند

رئیس اداره کل حوزه مدیریت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: بنا به ‌ضرورت پرداخت وام در کمترین زمان ممکن، در حال حاضر دست‌اندرکاران این حوزه سعی بر سرعت ‌بخشیدن به این روند و هموارسازی مسیر پرداخت وام در راستای رونق تولید دارند. به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی و امور مشتریان بانک

رئیس اداره کل حوزه مدیریت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: بنا به ‌ضرورت پرداخت وام در کمترین زمان ممکن، در حال حاضر دست‌اندرکاران این حوزه سعی بر سرعت ‌بخشیدن به این روند و هموارسازی مسیر پرداخت وام در راستای رونق تولید دارند.
به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی از روابط عمومی و امور مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، «حمیدرضا محبعلی» مشاور مدیرعامل و رئیس اداره کل حوزه مدیریت بانک در برنامه «گفت‌گوی ویژه» رادیو گفت‌وگو در خصوص تاریخچه وام‌های قرض‌الحسنه اظهار داشت: خواستگاه و جایگاه وام‌های قرض‌الحسنه در کشور ما ۲ نقطه عطف دارد که یکی در دهه ۱۳۴۰ با تأسیس صندوق قرض‌الحسنه و دیگری در دهه ۱۳۸۰ با تأسیس نخستین بانک تخصصی قرض‌الحسنه اتفاق افتاد.
وی ادامه داد: متأسفانه تا به امروز در جامعه ما نگاه به وام‌های قرض‌الحسنه به‌صورت سنتی، صندوق‌محور و خانواده‌محور بود. در واقع این امر برای تسهیل پرداخت وام به جوانان و صورت ‌گرفتن موضوع ازدواج رواج داشت، اما در سال‌های اخیر به‌ویژه با روی کار آمدن دولت کنونی، تغییری اساسی در رویکرد اعطای وام‌های قرض‌الحسنه با هدف رفع نیازهای کسب‌وکار و تأمین سرمایه برای حمایت از تولید داخلی و رونق روزافزون و همه‌جانبه اقتصاد ایجاد شده است. این کار باید سال‌ها پیش انجام می‌شد تا شرایط اقتصاد کشور به وضع کنونی دچار نمی‌شد.
این کارشناس حوزه پولی و بانکی تأکید کرد: در دولت کنونی، روند تخصیص وام‌های قرض‌الحسنه به فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی، سرعتی مضاعف به خود گرفته است و از نگاه سنتی دولت‌های پیشین به این مهم، فاصله گرفته شده تا قدمی مؤثر در مسیر رونق تولید و اشتغال‌زایی برداشته شود.
محبعلی با اشاره به موانع دریافت وام‌های قرض‌الحسنه در کشور گفت: بنا به‌ضرورت اعطای وام در کمترین زمان ممکن، در حال حاضر دست‌اندرکاران این حوزه سعی بر سرعت‌بخشیدن به این روند و هموارسازی مسیر اعطای وام در راستای رونق تولید دارند و برای بهبود این روند، کارت‌های اعتباری قرض‌الحسنه‌ای را در نظر گرفته‌اند که در کاهش هزینه‌ها برای تأمین سرمایه بنگاه‌ها بسیار کاربردی و مطلوب است.
به تعبیر محبعلی با رویه‌ای که دولت کنونی طی ۲ سال اخیر برای تسهیل پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه در نظر گرفته، می‌توان انتظار کاهش هزینه‌های خانوار و کاهش مشکلات تأمین سرمایه‌های مالی برای بنگاه‌های تولیدی و خدماتی را داشت.
وی همچنین تأکید کرد: اینکه روند وام‌های قرض‌الحسنه در کشور سرعت گرفته و مسیر آن با همواری نسبی مواجه شده، مبنایی برای ایجاد این انتظار در جامعه نیست که الزاماً نتایج آن در کوتاه‌مدت مشهود باشد؛ بلکه این روند مستلزم زمان است و بی‌شک در بلندمدت نتایج قطعی آن برای عموم مردم ملموس خواهد شد و به‌طور کلی تلاش ما برای اشتغال‌زایی و رونق تولید است تا تدریجاً شکوفایی اقتصادی حاصل شود.