تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 خرداد 1402 - 12:35
کد خبر : 10472

نمود خلاقیت‌های کسب‌و‌کاری بانک سینا در تراز عملیاتی

نمود خلاقیت‌های کسب‌و‌کاری بانک سینا در تراز عملیاتی

با اجرای طرح راهبردی کسب‌وکار و افزایش سهم بازار و رشد بیشتر سودآوری، جایگاه بانک سینا در نظام بانکی ارتقا خواهد یافت. حرکت در مسیر جذب منابع ارزان‌قیمت و بهبود ترکیب منابع حالا نمود عملیاتی در تراز حساب‌های این بانک یافته است. حالا این بانک در مسیر طراحی محصولات جدید برای نیازهای مشتریان، ذائقه‌های مختلف

با اجرای طرح راهبردی کسب‌وکار و افزایش سهم بازار و رشد بیشتر سودآوری، جایگاه بانک سینا در نظام بانکی ارتقا خواهد یافت.

حرکت در مسیر جذب منابع ارزان‌قیمت و بهبود ترکیب منابع حالا نمود عملیاتی در تراز حساب‌های این بانک یافته است. حالا این بانک در مسیر طراحی محصولات جدید برای نیازهای مشتریان، ذائقه‌های مختلف را رصد می‌کند تا بر اساس نیازهای جدید آن‌ها، بازنگری‌ها و بهینه‌سازی‌های مستمر محصولات را دنبال کند.
اما حرکت در مسیر بهبود در تراز عملیاتی بانک حالا به صورت اعداد و ارقام پدیدار شده است.
بانک سینا در سال‌های اخیر سعی بر کنترل تراز عملیاتی خود و ثبات بخشی نسبی به تراز عملیاتی ماهانه خود داشته است. ایجاد تراز عملیاتی قابل پیش‌بینی با احتمال بالا می‌تواند کمک‌های شایانی به هر بانکی بکند. با این حال هنوز راه حل‌های مناسب برای صعودی شدن متداوم حاشیه‌سود این بانک وجود دارد.
بانک سینا در سال‌های گذشته حاشیه‌سود بین ۲۵ تا ۴۰ درصد را در گذر فصول تجربه می‌کرد اما با رشد قابل توجه هزینه حقوق و دستمزد و اجاره، هزینه‌های اداری و عمومی بانک‌ها رشد کرد و بانک‌هایی که نتوانستند با افزایش حجم تسهیلات از افزایش کمتر نرخ تسهیلات به نسبت تورم مؤثر بر هزینه‌ها استفاده کنند؛ با مشکل کاهش حاشیه سود مواجه شدند.
تراز عملیاتی بانک سینا نشان می دهد که این بانک با وجود اشتغال به فروش اموال مازاد؛ توانسته است تراز عملیاتی خود را تا حدی با ثبات کند که قابلیت پیش بینی ترازهای عملیاتی ماه های آتی ممکن باشد.
باوجود ثبات بخشیدن به روند تراز عملیاتی ماهانه، تراز عملیاتی فروردین‌ماه امسال این بانک ۲۰۵ میلیارد تومان به ثبت رسید که ۱۶۷ درصد به نسبت تراز عملیاتی فروردین ماه سال ۱۴۰۱ افزایش یافته و در اردیبهشت ماه نیز با تراز عملیاتی ۱۴۳ میلیارد تومانی ۴۶ درصد رشد به نسبت اردیبهشت‌ماه به دست آورده است.
رشد بیشتر درآمدزایی به نسبت بازپرداخت سود سپرده‌ها، تراز عملیاتی بانک سینا را به سمت بالا هدایت کرده که با تشدید این شکاف، شیب روند صعودی تراز عملیاتی ماهانه این بانک افزایش می‌یابد.
بانک سینا در انتهای هر سال به کمک سود شرکت‌های زیر مجموعه و سود تسعیر منابع ارزی نیز سود خالص شناسایی می‌کند که به حاشیه سود سالانه این مجموعه کمک می‌کند اما از جهت حاشیه سود عملیاتی می توان گفت که با تداوم روند حال حاضر؛ تراز عملیاتی ماهانه از هزینه‌های بانک سینا متاثر خواهد شد. البته باید توجه داشت که بانک‌های کشور با توجه به شکاف تراز عملیاتی و افزایش سود تسعیر منابع ارزی به دلیل افزایش تورم؛ توانایی تغییر روند حاشیه سود خالص و یا ثبت ناگهانی سود خالص قابل توجهی را دارند.
منبع: پایگاه خبری راز پول

برچسب ها : ،