طلا و ارز

گزارش «آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ جدال دلاروسکه با مرزهای روانی

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران روی مدار صعودی حرکت کردند، طلا و سکه از مرزهای روانی عبور کردند اما شاخص ارزی نتوانست از مرز حساس ۱۴ هزار تومانی عبور کند. امروز دلار آمریکا در بازار آزاد تا محدوده ۱۳۹۰۰ تومانی پیشروی کرد و در بازار طلا نیز سکه طرح جدید مرز حساس روانی ۵ میلیون تومانی را پشت سر گذاشت و هر مثقال طلای آبشده تا نیمه بالای محدوده ۲.۱ میلیون تومانی پیشروی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز هفته، دلار و سکه رفتار افزایشی داشتند؛ در این میان، دلار نتوانست از مرز ۱۴ هزار تومانی عبور کند، ولی سکه موفق شد به بالای مرز ۵ میلیون تومانی برود. به گفته فعالان، از همان آغاز روز یک شنبه بازار به کام افزایشی ها بود، به طوری که دلار حدودا در محدوده ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومانی آغاز به کار کرد که ۱۵۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود و سکه تمام بهار آزادی با قیمت ۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان در ابتدای روز مورد معامله قرار گرفت که ۳۰ هزار تومان بیشتر از روز ابتدایی هفته بود.

با ادامه روند افزایشی، سکه تا عصر با قیمت ۵ میلیون و ۲۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است و دلار نیز در همین مقطع زمانی روی عدد ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان قرار داشت که ۴۰۰ تومان بیشتر از روز شنبه بود. قیمت دلار در همین ماه گذشته در مقطعی حتی تا بالای کانال ۱۴ هزار تومانی رشد کرده بود و به سرعت از آن عقب نشسته بود، ولی در مورد بازار سکه مدت ها بود که این فلز گران بها بالای مرز ۵ میلیون تومانی را به خود ندیده بود. آمارها نشان می دهد که آخرین بار فلز گران بهای داخلی در بازار سبزه میدان در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری با ارقام بالاتری مورد معامله قرار گرفته بود.

تحلیل معامله‌گران

افزایش قیمت دلار و سکه در شرایطی صورت گرفت که انتظارات چندگانه ای در بازار وجود داشت؛ برخی از معامله گران باور داشتند به واسطه افزایش احتمال تنش ها در خاورمیانه طبیعی است که خریدهای احتیاطی در بازار افزایش پیدا کند؛ در مقابل دسته  دیگری باور داشتنند نوسان گیران به دنبال آن هستند که با جوسازی پیرامون اخبار در بازار ایجاد هیجان و کسب سود کنند. ولی بازارساز تصمیم گرفته است که با فروش از قیمت های بالا ، آن ها را دچار ضرر کند.

در واقع دسته دوم معتقد بودند بازارساز به یک عقب نشینی استراتژیک دست زده است تا از طریق آن بتواند از یک سو با هزینه کمتری نوسانات را مدیریت کند و از سوی دیگر نوسان گیران را دچار ضرری کند که بازگشت فعالیت آن ها را به بازار دشوار کند. به گفته این دسته، بازارساز در آذرماه نیز یک ماه این تاکتیک را در پیش گرفت و توانست با فروش از قیمت های بالا، پس از آن بازار را در یک دوره آرامش قرار دهد. بازارساز روز شنبه با بالا بردن قیمت در صرافی های بانکی به مقابله با نوسان گیران رفت ولی در روز یک شنبه قیمت بر تابلوی این صرافی ها تکان نخورد تا برخی از تغییر استراتژی بازارساز سخن بگویند.

در مقابل، البته دسته اول باور داشتند با توجه به سطح تنش ها مقداری تعدیل قیمتی در بازارهای دارایی طبیعی است؛ حتی عده ای از آن ها عنوان می کردند انتظار داشتند قیمت رشد بیشتری را تجربه کند، ولی بازارساز توانست در برابر شوک قیمتی مقاومت کند. به گفته این دسته، بازارهای جهانی نیز از وقایع اخیر نگران شدند در نتیجه واکنش بازار داخلی نیز برای این دسته دور از انتظار نبود.

در این میان، عده ای نیز باور دارند با کاهش سطح ناآرامی های خبری، فضای بازار ارز و سکه طبیعی تر خواهد شد و قیمت ها در وهله اول به سمت سطوح پیشین حرکت خواهند کرد. در مقابل، عده ای از فعالان، معتقدند همه چیز بستگی به جهت گیری انتظارات خواهد داشت و در شرایط فعلی هر خبری می تواند به تغییر دیدگاه ها کمک کند.

با این حال، در روزهای اخیر فضای بازار سکه کمی ملتهب تر از بازار ارز است، به طوریکه امروز این فلز گران بها یک رکورد حدودا هفت ماهه را به ثبت رساند. به گفته برخی فعالان، در بازار سکه از یک طرف امکان عرضه مستقیم توسط بازارساز وجود ندارد و از سوی دیگر، افزایش قیمت طلای جهانی دیگر عاملی است که قیمت فلز گران بهای داخلی را تحریک می کند. عده ای باور دارند قیمت طلای جهانی ممکن است در روزهای آتی به بالای هزار و ۵۶۰ دلار نیز برود. در این میان، عده  ای نیز می گویند افراد عادی برای خرید سکه تمایل بیشتری دارند، چرا که معتقدند حساسیت کمتری نسبت به معاملات سکه وجود دارد.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

روز یکشنبه در بازار آزاد Ø¯Ù„ار آمریکا  بین ۱۳۷۰۰ تا ۱۳۹۵۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۹۳۰ و ۱۳۹۶۰ تومان قیمت خورد. ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ù†ÛŒØ² بین ۱۵۵۰۰ تا ۱۵۶۰۰ تومان و پوند انگلیس بین ۱۸۰۰۰ تا ۱۸۲۰۰ تومان قیمت خورد.

روز یکشنبه ۱۵دی‌ماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲.۳۳۰ تومان (۰)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۲۳۰ تومان (۰)

قیمت خرید یورو:  ۱۴.۷۳۰ تومان (۰)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۸۳۰ تومان (۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر شنبه Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۵ میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید و Ø³Ú©Ù‡ Ø·Ø±Ø­ قدیم ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۵۶۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی حدود ۱۵۵۳ دلار قیمت داشت. در بازار داخلی نیز هر  Ù…ثقال طلای آبشده تا ۲ میلیون و ۱۷۲ هزار تومان افزایش یافت، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۵۰۱ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۹۵۰

۱۳.۷۰۰

دلار صرافی ملی

۱۳.۳۳۰

۱۳.۲۳۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۸۳۰

۱۴.۷۳۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۷۷۰

۳.۷۲۰

سکه طرح جدید

۵.۰۴۰.۰۰۰

۴.۸۵۰.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۹۵۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۵۳۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۵۶۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۳۰.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲.۱۹۲.۰۰۰

۲.۱۴۰.۰۰۰

 

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۶۵


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا