طلا و ارز

گزارش «پایگاه خبری آرمان اقتصادی» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تمدید حبس دلار و سکه

اقتصادنیوز: امروز یکشنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران با حرکت روی مدار نزولی ملایم، نوسان کاهشی محدود را تجربه کردند، اما به رغم محدودیت عقبگرد نرخ‌ها، قیمت دلار و سکه به زیر مرزهای حمایتی رفتند. با این وجود این سومین روز متوالی است که نوسان دلار در بازه ۲۰۰ تومانی و سکه در بازه ۴۰ هزار تومانی حبس شده است. عصر امروز دلار آمریکا در بازار آزاد زیر مرز ۱۳۲۰۰ تومانی و در محدوده ۱۳۱۰۰ تومانی قیمت خورد. در بازار طلا نیز سکه طرح جدید پس از شکستن سطح حمایتی ۴.۶ میلیون تومان در نیمه بالای کانال ۴.۵ میلیون تومانی قیمت خورد. همچنین هر مثقال طلای آبشده تا کمتر از ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز در دومین روز کاری هفته، سکه طرح جدید به زیر کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی بازگشت و دلار نیز از نقطه حمایتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشینی کرد. روز یک شنبه، شاخص ارزی ۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۳ هزار و ۱۸۰ تومان رسید. سکه نیز در واکنش به افت دلار در روزی که بازارهای جهانی تعطیل بودند، ۲۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۵۸۵ هزار تومان رسید.

این در حالی بود که فلزگران بهای داخلی دو روز متوالی در کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی نوسان کرده بود. در مورد دلار نیز بازار تنها یک روز قیمت های بالای ۱۳ هزار  و ۲۰۰ تومان را پذیرفت.

دیدگاه اول: ناتوانی افزایشی‌ها

در روزهایی که نوسانات قیمت دلار محدود و در یک بازه ۲۰۰ تومانی زندانی شده است، دیدگاه های متفاوتی از معامله گران بازار شنیده می شود. در یک سر طیف کاهشی ها قرار دارند که معتقدند اینکه بازار نمی تواند بالای نقطه مقاومتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی تثبیت شود، به معنای آن است که تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد؛ از نظر این گروه بازارساز قیمت ها را در دامنه محدودی مدیریت می کند تا نوسان گیران را خسته و توجه آن ها را از این بازار منحرف کند.

به باور این گروه، در پس این آرامش کنونی، یک آماده سازی برای کاهش دلار به سطوح پایین ایجاد می شود. آن ها معتقدند پس از اینکه نوسان گیران خسته تر شدند و توجه ها به بازار کم تر شد، قیمت راه کاهشی را به تدریج در پیش خواهد گرفت که بازار احیانا با حملات سفته بازانه نیز مواجه نشود. آنچه برای آینده بازار بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد، حفظ ثبات بازار است که آن هم تنها محدود کردن دامنه نوسانات رخ می دهد. اینکه دلار ظرف یک روز به کانال ۱۱ هزار تومان برگردد و یک باره طی سه روز به کانال ۱۲ هزار تومانی سر بزند، به معنای ثبات بازار نیست؛ هر چند که در این مسیر در مجموع هزار تومان افت نیز به ثبت رسیده باشد.

دیدگاه دوم: عرضه قدرتمند بازارساز

در حالی که عده ای از معامله گران عدم توان دلار برای عبوراز نقطه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی را به معنای ضعف افزایشی های بازار تعبیر می کردند، گروه دیگری از بازیگران بازار از زاویه دیگری این روند را بررسی کرده اند. از نظر این عده، درست است که بازار در روزهای اخیر کم نوسان شده است، ولی میزان عرضه ارز در بازار افزایش پیدا کرده است و همین عامل موجب شده است که قیمت توان زیادی برای رشد نداشته باشد. به باور این گروه، بازارساز همیشه نمی تواند در سطح فعلی اقدام به عرضه ارز کند و زمانی که تزریق ارز کاهش پیدا کند، قیمت ها سرعتی خواهند شد. چرا که از نظر آن ها در شرایط فعلی عرضه ارز نتوانسته است منجر به کاهش قیمت شود و تنها نوسان قیمت ها را کاهش داده است.

دو دیدگاه دیگر: تاکید کاهشی‌ها بر کمبود تقاضا و مانور افزایشی‌ها روی لیست سیاه اف.ای.تی.اف

در مقابل برخی کاهشی ها عنوان می کنند پس از عبور از دو هفته ابتدایی دی ماه دیگر تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد و حتی اگر بازارساز در سطح کنونی عرضه ارز را صورت ندهد، متغیر خاصی برای تحریک قیمت دلار در ادامه سال وجود نخواهد داشت. در مقابل افزایشی ها ریسک رفتن ایران به لیست سیاه fatf را به عنوان یک ریسک فاکتور در نظر می گیرند. آنچه از مجموع نظرات مشخص است، نسبت به اینده دلار دیدگاه های بسیار متفاوتی وجود دارد و این دیدگاه ها فارغ از نظر معامله گران نسبت به وقایع سیاسی آینده است.

پیشنهاد معامله‌گران فنی

معامله گران فنی در روزهای اخیر به سایر بازیگران ارزی پیشنهاد می دهند به دلیل مشخص نبودن اقدام به خریدهای میان مدت نکنند و به سود و ضررهای کوتاه مدت اکتفا کنند. به نظر می رسد آن ها در نزدیکی مرز ۱۳ هزار تومانی خریدار بازار می شوند و هر زمان قیمت در نزدیکی محدوده ۱۳ هزار و۲۰۰ تومانی قرار می گیرد، میزان فروش ها بیشتر می شود. بازیگران فنی انتظار دارند در صورتی که قیمت از مرز ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عبور کند، می تواند تا نزدیکی محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی افزایش پیدا کند. نقطه حمایتی دلار نیز در شرایط فعلی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان شده است.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

یکشنبه Ø¯Ù„ار آمریکا Ø¯Ø± بازار آزاد بین ۱۳۱۲۰ تا ۱۳۲۲۰ تومان معامله شد و عصر بین ۱۳۱۴۰ و ۱۳۱۸۰ تومان قیمت خورد و ÛŒÙˆØ±Ùˆ Ø¨ÛŒÙ† ۱۴۵۵۰ تا ۱۴۶۵۰ تومان معامله شد.

روز یکشنبه ۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ صرافی بانک ملی قیمت خرید و فروش دلار را ۲۰ تومان کاهش داد و یورو را بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  ۱۲.۸۵۰ تومان (۲۰-)         Ù‚یمت فروش دلار آمریکا:  ۱۲,۹۵۰ تومان (۲۰-)

قیمت خرید یورو:  ۱۴.۱۵۰ تومان (۰)                    Ù‚یمت فروش یورو:  ۱۴,۲۵۰ تومان (۰)

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر یکشنبه Ø³Ú©Ù‡ طرح جدید Ø¨Ù‡ ۴ میلیون و ۵۸۵ هزار تومان رسید و Ø³Ú©Ù‡ Ø·Ø±Ø­ قدیم ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت Ù†ÛŒÙ…‌سکه ۲ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و Ø±Ø¨Ø¹‌سکه ÛŒÚ© میلیون و ۴۵۰ هزار تومان شد. Ø³Ú©Ù‡ گرمی Ù‡Ù… با قیمت ۹۰۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای Ø§ÙˆÙ†Ø³ طلا Ø¯Ø± بازار جهانی حدود ۱۵۱۱ دلار بود. در بازار داخلی نیز هر  Ù…ثقال طلای آبشده تا ۲ میلیون و ۲۵ هزار تومان کاهش یافت، که این رقم معادل Ù‡Ø±  Ú¯Ø±Ù… طلای Û±Û¸ عیار Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۴۶۷ هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

۱۳.۲۲۰

۱۳.۱۲۰

دلار صرافی ملی

۱۲.۹۵۰

۱۲.۸۵۰

یورو صرافی ملی

۱۴.۲۵۰

۱۴.۱۵۰

نرخ حواله درهم امارات

۳.۶۱۵

۳.۵۹۵

سکه طرح جدید

۴.۶۱۵.۰۰۰

۴.۵۸۵.۰۰۰

سکه طرح قدیم

۴.۵۸۰.۰۰۰

نیم‌سکه

۲.۳۶۰.۰۰۰

ربع سکه

۱.۴۵۰.۰۰۰

سکه گرمی

۹۰۵.۰۰۰

مثقال طلای آب‌شده

۲.۰۳۸.۰۰۰

۲.۰۲۵.۰۰۰

 

 

 

 


این مطلب برایم مفید است
۵۷


نفر
این پست را پسندیده اند

منبع: اقتصاد.نیوز

کلیدواژه‌ها
نمایش بیشتر

اخبار مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا